niedziela, 15 lipca 2018

Mały Regał #1
Na mapie wydawniczej pojawiło się nazwisko, które warto zapamiętać: Lijklema. Karolina i Hans Lijklema tworząc serię koncept booków, w niezwykły sposób opowiadają o codzienności, widzianej oczyma dzieci.

Każda z niewielkich książeczek opowiada finał historii, której całość rozgrywa się poza kadrem, czytelnik widzi jedynie rezultat zabawy, chwili nieuwagi, czy też psoty. Obita noga, poplamiona bluza, czy też rozrzucone zabawki, skutkują powracającym pytaniem „co się stało” i zabawną odpowiedzią. Niezwykle prosty zamysł i charakterystyczna kreska, połączyły się w pogodną całość, która z pewnością przemówi do kilkuletniego czytelnika.
Przytaczane sytuacje, w rodzaju prób samodzielnego ubrania się, nakarmienia rodzeństwa, czy zabawy z kotem, pozwalają dziecku na przypomnienie sobie analogicznych historii z własnego życia i zmierzenia się z niekoniecznie szczęśliwym finałem tychże.„Co się stało” jest serią, która tylko wygląda tak niepozornie: kilkanaście stron wypełnionych niewielką ilością tekstu i paroma kreskami niezwykle prostych rysunków. Tak naprawdę każda plansza może stać się przyczynkiem do wielu minut dobrej zabawy. Możecie opowiadać sobie podobne sytuacje z Waszego życia, spróbować zgadnąć jak wyglądał początek wielkiej katastrofy, którą widać na obrazku lub wspólnie z dzieckiem zastanowić się jak można uniknąć podobnych sytuacji. Macie mnóstwo pola do popisu, by pomóc małemu czytelnikowi w ćwiczeniu wyciągania wniosków, rozwijaniu zdolności narracyjnych, czy też budowaniu ciągów przyczynowo-skutkowych.„Naszym marzeniem jest docierać jednocześnie do dzieci i ich rodziców, poszukiwać zakątków wyobraźni wspólnych dla wszystkich, bawić i opowiadać o niespodziankach codzienności”- mówią twórcy, pokazując dobitnie na własnym przykładzie, że dawno skończył się czas książeczek, powodujących ziewanie u rodziców, zmuszonych do lektur infantylnych opowiastek, pełnych morałów i dydaktycznego smrodku.

Książki przeczytałam dzięki współpracy Śląskich Blogerów Książkowych
 z Wydawnictwem Widnokrąg.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz